Meme Manyetik Rezonans Görüntüleme

MR cihazlarında, özel meme coilleri kullanılarak memenin MR incelemesinin yapılmasına meme MR’ı denir. Bu inceleme esnasında kanserlerin daha iyi gözükmesi için hastaya damar yolu ile kontrast madde verilerek inceleme yapılmaktadır. Meme MR’ı meme kanserini yakalamakta en hassas yöntem olarak kabul edilmektedir.

Meme MR sıklıkla mamografide veya ultrasonografide şüpheli bir bulgu tespit edildiğinde bu bulguların detaylandırılması veya tespit edilen bir kanserin yaygınlığının saptanması için kullanılmaktadır. Aynı zamanda geçmişindeki aile hikayesi olan, yüksek riskli hastalarda, meme MR ‘ı tarama testi olarak uygulanmaktadır.

Meme MR’ı çekilmesi için en ideal zaman adet döngüsünün başlamasının 7 ila 10. günü arasındadır. Bu sayede hormonların meme dokusuna etkisi minimize edilerek yanlış pozitif sonuç çıkma riski azaltılmış olacaktır.

Meme MR Hangi Amaçla Kullanılır?

  • Meme kanseri saptanan ve meme koruyucu tedavi planlanan hastalarda ameliyat öncesinde, meme içinde birden fazla kanser odağı olup olmadığının anlaşılmasında,
  • Meme kanseri saptanan hastalarda kanserin göğüs duvarına,deriye, meme başına ve karşı memeye yayılıp yayılmadığının anlaşılmasında
  • Meme kanseri nedeniyle meme koruyucu tedavi görmüş kadınlarda, memedeki ameliyata bağlı değişikliklerin, local nüks ile ayırıcı tanısında
  • Mamografi, ultrasonografi veya elle muayenede saptanan herhangi kuşkulu bir durumun aydınlatılmasında
  • İleri evre meme kanseri saptanan hastalarda kemoterapi yanıtının değerlendirilmesinde
  • Tarama amaçlı olarak yüksek riskli kadınlarda meme kanseri olup olmadığının belirlenmesinde
  • Vücuda yayılmış (metastatik) kanser saptanan hastalarda esas kanser odağının tespit edilmesinde
  • Silikon protezi olan kadınlarda protezde hasar olup olmadığının belirlenmesinde ve memedeki şüpheli bulguların değerlendirilmesinde.
  • Eğer kitle biyopsi amacıyla çıkartılmışsa, geride kalan tümörlü dokunun miktarını ve yayılımını göstermek amacıyla meme MR yapılabilir.

meme-mr

meme-mr-neden-tercih-ediliyor

Neden Tercih Ediliyor?

Radyasyon içermeyen bir tetkiktir. Diğer meme görüntüleme yöntemlerine göre daha fazla bilgi elde edilebiliyor. Bu sayede diğer yöntemler ile gösterilemeyen pek çok kanser odağı tespit edilebiliyor. Mamografide değerlendirilmesi güç olan yoğun memeler, tedavi görmüş memeler, silikon protezli memeler kolaylıkla incelenebiliyor. MR’la özellikle yüksek riskli kadınlarda taramada, mamografi ve ultrasonografiden daha güvenilir sonuçlar alınabiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kendi-kendine-meme-muayenesi
Kendi Kendine Meme Muayenesi

Kendi kendine meme muayenesi memenin tüm dokularının elle muayene edilmesi ve gözlenm…

Devamını Oku
meme-ultrasonografi
Meme Ultrasonografi

Ultrasonografi (US) insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalar…

Devamını Oku