Meme Kanseri ve Pembe Kurdele

Evelyn Lauder günümüzde kozmetik devi bir marka olan kayınvalidesi Estée Lauder'in kendi ismiyle kurduğu Estée Lauder Companies adlı şirkette uzun yıllar yöneticilik yaptı.

Evelyn Lauder 1992 yılında arkadaşı Self dergisinin eski genel yayın yönetmeni Alexandra Penney ile birlikte meme kanseri konusunda toplum bilinci sağlamak amacıyla pembe kurdele kampanyasını başlattı. 1993 yılında ise Meme Kanseri Araştırma Vakfını kuran Evelyn Lauder yumurtalık kanserinin neden olduğu komplikasyonlar sonucu 12 Kasım 2011 tarihinde 75 yaşında öldü. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir.

Memenin Yapısı

Meme, göğüs ön duvarında, 2. ve 6. kaburgalar arasında, koltuk altına doğru uzantısı olan, kendisini çevreleyen deri ile pektoral kas ve fasyası arasında yerleşmiş modifiye apokrin ter bezidir. Adetlerin başlamasından itibaren, gebelikte, laktasyonda ve menapoz sonrası dönemlerde memelerde önemli fonksiyonel ve patolojik değişiklikler olur.

Memeler erkekte görev yapmayan yapılar olarak sessiz kalırlar. Sağlıklı meme dokusu; yağ, bağ dokusu (destek doku), meme bezleri ve meme duktuslarından (kanallardan) oluşur. Meme dokusu 15-20 lob (segment) ve her lob daha küçük 20-40 lobulus, her bir lobulus 10-100 asinus içerir.

 

meme-yapisi

meme-anatomisi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

meme-kanseri-tipleri
Meme Kanseri Tipleri

Meme kanseri tipleri ikiye ayrılır. Bunlar; memenin in situ kanserleri, memenin invaz…

Devamını Oku
meme-kanseri-diger-tedavi-yontemleri
Antihormonal Tedavi

Bazı meme kanseri hücrelerinin büyümesi östrojen ve progesteron hormonları ile y…

Devamını Oku