Doğru Sütyen Ölçüsü

Hastalarımla yaptığım görüşmelerde bir çok kişinin meme ölçüsünü bilmediğini ve nasıl sütyen alacağına karar veremediğini gördüm. Doğru sütyeni bulmak öncelikle bedenimizi bilmekle başlar.

Sütyenin Bedenimize Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bedenimize uygun doğru sütyeni bulamadığımızda bu durum kıyafetimizin duruşuna ve gün boyu yaşayacağımız konfora yansımaktadır. Fakat birçoğumuz maalesef kendi bedenimizle uyumlu olmayan sütyenleri tercih edebiliyoruz. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki kadınların %75’i sütyen seçiminde yanlış beden tercihi yapmaktadır.

Peki, bir sütyenin bedenimize uygun olup olmadığını nasıl anlarız? Tercih ettiğiniz sütyenin arkası yukarı doğru çıkarsa, çıkardığınız zaman teninizde iz bırakırsa, göğüs arası oturmayıp boşluk kalırsa ve sütyenin askıları omuzlardan düşerse seçmiş olduğunuz sütyenin bedenimize uygun olmadığı anlaşılır.

Doğru ölçünüzü bilir ve sütyen seçimini buna göre yaparsanız, göğsünüzün sütyen içerisine tam olarak yerleşir ve sizi rahatsız etmeden bedeninize kusursuzca uyum sağlar, giydiğiniz kıyafet üzerinizde çok daha iyi görünür ve günlük hayatta aktivitelerinizde size konforlu bir hayat sunar.

Yanlış ölçülerde alınmış sütyenler günlük hayatta hem hareketlerinizi sınırlayabilir, hem de kullanırken sizi rahatsız edebilir, duruş bozukluğuna neden olabilir ve sıkılığı ya da gevşekliği ile memelerde, göğüs duvarında ve omuzlarda ağrıya yol açabilir. Elbette en az beden ölçüsü kadar seçeceğiniz sütyenin modeli de önemlidir.

Doğru bedende ve modelde sütyen  seçimi yapmanız göğüslerinizin sütyen kabı içinde kusursuz görünmesi için önemli olduğu kadar meme sağlığınız için de önemlidir.

Sütyen Bedeni Hesaplama

Sütyen bedenleri iki ayrı ölçüden oluşmaktadır. Birincisi göğüs altından alınan beden ölçüsü, ikincisi ise göğüs ucundan alınan, A, B, C, D gibi rakamlarla ifade edilen Cup ölçüsüdür.

Beden ölçüsü sırtınızın uzunluğunu, kap (cup) ölçüsü de göğsünüzün büyüklüğünü ifade eder. A Cup en küçük göğüsler, DD  Cup ise en büyük göğüsler için kullanılır. 

Ölçü çıplak bedende alınmamalıdır. Çünkü göğüslerdeki hafif bir sarkma yanlış beden ölçüsü almanıza sebep olabilir. Kullanmakta olunan ve destekli olmayan bir sütyen veya büstiyer giyerek ile ölçü alınmalıdır.

 

sutyen-olcusu-hesaplama

 

Diğer bir sütyen ölçüsünü belirleyen yöntem ise, ölçülen beden ve Kup ölçülerinin standart bir şablon üzerine yerleştirilerek, karşılığının belirlenmesidir.

 

sutyen-nasil-olculur

SÜTYEN ÖLÇÜ TABLOSU