Meme Kanseri Tanı ve Tedavisi | Prof.Dr.leyla Zer| Meme Kanserinde hastaya en uygun tedavi seçeneğini bulmak için, Meme Cerrahisi Birimi, Meme Kanseri, Meme Cerrahisi, Meme Kanseri Tanı ve Tedavisi,meme sağlığıI Meme sağlığı
Destek

Memede ağrı (mastalji), kadınlarda en sık rastlanan şikayetlerin başında geliyor. Adet öncesi dönemden 2 hafta öncesinde başlayan ve adetin başlamasıyla azalan ağrı, gerilme ve şişkinlik gibi şikayetler en sık rastlanılan durumu oluşturuyor. Adet dönemleriyle ilişkisiz meme ağrıları ise daha önce geçirilmiş bir meme ameliyatına, göğüs duvarı veya boyun kaslarından kaynaklı yansıyan bir ağrıya, hormonal değişimlere, psikolojik sebeplere, kafein alımına ve diyetle bazı önemli yağ asitlerinin eksik alınmasına bağlı oluşabiliyor.

Menopoz sonrası kemik erimesi veya sıcak basmasına yönelik alınan bazı hormonal ilaçlar ya da psikoterapi ilaçları da meme ağrılarına neden olabiliyor. Memede ağrı nadiren kanser belirtisi niteliği taşıyor. Meme ağrısıyla başvuranların sadece yüzde 3'ünde kanser saptanıyor. Meme kanserli hastaların da yüzde 5'inde memede ağrı şikayeti bulunuyor. Çoğunlukla kitle ile birlikte ağrı olması, memede ani oluşan zararsız selim kistlerle ilgili. Bu kistlerin içindeki sıvının boşaltılması hastanın ağrısını geçirip rahatlamasını sağlıyor.

Meme ağrısı olan hastaların yaşına uygun görüntüleme tetkikleri yapıldıktan sonra normal dışı bir bulgu saptanmaması bile hastanın rahatlamasına ve ağrısının geçmesine neden oluyor. Bu nedenle hasta mutlaka rahatlatılmalı, muayene bulgularının ve radyolojik tetkiklerin normal olduğu kendisine net bir şekilde söylenmeli. Mastaljide hasta psikolojisi son derece önemli. Kahve veya çay içimlerinin kısıtlanmasının ya da E vitamini gibi uygulamaların ağrıyı azaltıcı etkileri henüz ortaya konamamış durumda. Adetle ilgili veya ilgisiz ciddi meme ağrılarında kas ağrısı, kiste bağlı ağrı, psikolojik nedenler veya kullanılan ilaçlar sorumlu tutulmuyorsa ve bunların dışında başka sebepler olduğu düşünülüyorsa hastalara danazol, bromokriptin gibi, bazı meme ağrısına yol açtığı düşünülen hormonları baskılayan hormonal ilaçlar verilebiliyor. Ancak ciddi yan etkileri bulunan bu ilaçlar nadiren kullanılıyor. Bunun yerine gerekli yağ asitlerini yerine koyma amaçlı yan etkileri yok denecek kadar az olan evening primrose oil tabletleri (çuha çiçeği yağı), balık yağı hapları veya benzer etkili öğütülmüş keten tohumu yiyeceklerle (örneğin yoğurt içinde) kullanılabiliyor. Ancak bu tür uygulamaların etkisi birkaç haftada ortaya çıkıyor ve en az 3-6 ay devam edilmesi gerekiyor. Çok şiddetli ağrılarda etkisini çabuk göstermesi nedeniyle kısa süreli ağrı kesiciler de verilebiliyor. 


Etiketler : meme ağrısı , meme ağrısı tehlikelimi , meme ağrısı nedenleri , meme ağrısı kanser belirtisimi