Meme Kanseri Tanı ve Tedavisi | Prof.Dr.leyla Zer| Meme Kanserinde hastaya en uygun tedavi seçeneğini bulmak için, Meme Cerrahisi Birimi, Meme Kanseri, Meme Cerrahisi, Meme Kanseri Tanı ve Tedavisi,meme sağlığıI Meme sağlığı
Destek

memebaşı akıntısıMeme Başı akıntısı, emzirme dönemi dışında, meme kanallarından köken alan sıvının meme başının yüzeyinde görülmesidir. Kadınlarda meme ile ilgili şikayetler arasında kitle ve ağrıdan sonra 3. sırada yer almaktadır.

Memelerde bulunan süt bezlerinden emzirme döneminin dışında da az miktarda salgı devam etmektedir. Süt kanallarında bulunan tıkaçlar bu salgının meme başının yüzeyine çıkmasını engellemektedir. Buna rağmen herhangi bir hastalık olmamasına rağmen; fiziksel ve duygusal stres, beslenme (gün ortası ve yüksek proteinli yemek), uyku, seksüel aktivite, aşırı egzersiz ve memenin aşırı uyarılması sonucu meme başı akıntısı görülebilir.

Doktora başvuru nedeni genellikle kanser korkusu veya aşırı akıntının verdiği rahatsızlıktır.

Aşağıdaki durumlarda meme başı akıntısı kanser habercisi olabilir. Mutlaka doktorunuza başvurunuz.
40 yaşından büyükseniz,
Akıntı tek taraflı ise,
Kendi kendine oluyorsa,
Su gibi berrak veya kanlı ise,
Kitle eşlik ediyorsa,


Nedenleri

İntraduktal Papillom
Süt kanalı içinde gelişen, iyi huylu lezyonlardır. Yaklaşık %44'lük oranla meme başı akıntısının en sık nedenidir. Akıntı genellikle kanlı, tek taraflı ve kendi kendinedir. İntraduktal papillom genellikle tektir ve meme başına yakın büyük kanallarda lokalizedir. Nadiren multipl periferal papillomlar şeklinde görülür. Tedavisi içinde yer aldığı süt kanalı ile birlikte cerrahi olarak çıkartılmasıdır.

Duktal Ektazi
Meme başının altında yer alan süt kanallarının genişlemesidir. Östrojen ve progesteron seviyelerindeki düzenli değişikliklere cevap sonucunda kanal içindeki salgının artması sonucu oluşur. Genellikle doğum yapmış ve emzirme hikayesi olan kadınlarda görülür. Yaklaşık % 23'lük oranla 2. sıradadır. Akıntının rengi değişiktir (yeşil, sarı, beyaz, kahverengi, yeşil-siyah), iki taraflıdır ve kendi kendinedir. İyi huyludur ve kanser ile ilişkisi gösterilmemiştir. Nadiren tadavi amacıyla akıntının geldiği kanalların cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Galaktore
Hamilelik veya emzirme dönemi ile ilgisi olmayan süt salgılanmasına galaktore denir . Diğer meme başı akıntılarından ayırmak genellikle zor değildir. Akıntı, süt görünümünde, iki taraflı, ve genellikle kendi kendinedir. Sebebi belli olmadan, bazı ilaçlar, göğüs duvarı travması ve bazı hormonal bozukluklar sonucu olabilir. Ergenliğe yeni giren genç kızlarda da görülebilir ve altta yatan herhangi bir hastalık olmaksızın aylarca sürebilir.

Fibrokistik değişiklikler
Meme başı akıntılarının yaklaşık % 16'sını oluşturur. Akıntı, renksiz veya açık yeşil, iki taraflıdır ve kendi kendine değildir. Periyodik meme ağrısı ve mensturasyon öncesi dolgunluk hikayesi vardır. Fizik muayenede nodularite ve kistler ele gelebilir.

Kanser
Meme başı akıntısına yaklaşık % 3 olguda (%2-15) meme kanseri neden olur.Tüm meme kanserlerinin yalnızca % 1-5'i meme başı akıntısı ile kendini gösterir. Genellikle fizik muayenede ve/veya mammografide kitle eşlik eder. Buna karşın meme başı akıntısı ile seyreden kanserlerin % 13'ünde ele gelen kitle saptanamaz. Akıntı tek taraflı, berrak veya kanlı, kendi kendinedir. 


Etiketler : memebaşı akıntısı , memebaşı hastalıkları , meme hastalıkları , memebaşı akıntısı tedavisi , memebaşı akıntısı tehlikelimi